Mis on VAR jalgpallis? Videokohtuniku tööpõhimõte

Mis on VAR jalgpallis? Videokohtuniku tööpõhimõte

VAR, Video Assistance Referee, (ka videokohtunik) on suhteliselt uus tehnoloogia jalgpallis, mis on kasutusele võetud otsuste hindamiseks.

VAR süsteemi eesmärk on aidata kohtunikke kriitiliste otsuste tegemisel, kasutades videokordusi. See süsteem on pälvinud palju tähelepanu ja arutelu nii fännide kui ka ekspertide seas, olles jalgpalli mängupildi oluliseks osaks. Aga mis on VAR ja kuidas see täpselt töötab?

VAR-i tööpõhimõte

VAR-süsteemi põhialus seisneb nelja tüüpi olukordade läbivaatamises: väravad, penaltilöögid, punased kaardid ja valesti määratud mängijad.

VAR-i eesmärk on mängus kriitiliste tähtsustega otsuste korrigeerimine või veendumine, et kõik oli määruste pärane. Eriti tähtis on see karistuslöökide ja punaste kaartide määramisel kui ka väravate kontrollis (vead ja suluseisud).

Siin on ülevaade, kuidas VAR-i kasutatakse:

  1. Väravad: VAR kontrollib, kas värav on löödud vastavalt reeglitele. See hõlmab olukordi, kus võib olla määratud suluseis, olnud viga või pall pole täielikult üle väravajoone läinud. Väga tavapärane, et jalgpalli EM 2024 kõik väravad kontrollitakse VAR-i poolt üle.
  2. Penaltilöögid: VAR abistab kohtunikke otsustamaks, kas penaltit on õigesti määratud või mitte. See hõlmab ka olukordi, kus penaltit ei määrata, kuigi oleks pidanud.
  3. Punased kaardid: VAR vaatab üle olukorrad, kus kohtunik on määranud või jätnud määramata punase kaardi.
  4. Vale isik: Kui kohtunik annab kaardi valele mängijale, saab VAR sekkuda ja õige isiku tuvastada.

Kõige tähtsam on just väravad. Pole harukordne, et löödud värav kohtuniku poolt tühistatakse, sest VAR leiab, et tegu ei olnud määruste pärase väravad. Näiteks oldi suluseisus.

Kuidas VAR töötab?

VAR-i meeskond asub staadioni kõrval asuvas videosaalis, kus nad jälgivad mängu otseülekannet ja omavad juurdepääsu mitmele kaameranurgale.

Kui kohtunik tunneb, et on vaja videokordust, või kui VAR-i meeskond märkab ilmset viga, teavitatakse sellest peakohtunikku.

Kohtunik võib seejärel kasutada käesignaali, et viidata VAR-i läbivaatamisele, ja minna väljakul asuva ekraani juurde olukorda üle vaatama. Lõplik otsus jääb alati peakohtunikule.

Video

Paar näidet, kus VAR on tühistanud mõned väravad


VAR-i plussid ja miinused

VAR-i kasutuselevõtt on toonud jalgpalli maailma palju positiivseid muutusi, kuid ka mõningaid väljakutseid.

Plussid:

  • Otsuste täpsus: VAR aitab vähendada vigade arvu ja tagab, et olulised otsused tehakse õiglaselt.
  • Õiglus: See tehnoloogia aitab tagada, et meeskonnad ei saaks ebaõiglast eelist vale otsuse tõttu.
  • Professionaalsus: VAR on kaasa toonud kõrgema professionaalsuse taseme jalgpallikohtunike seas.

Miinused:

  • Mängu katkestused: VAR-i kasutamine võib mängu voolu aeglustada, kuna videokorduste vaatamine võtab aega.
  • Subjektiivsus: Kuigi VAR peaks vähendama vigu, jääb lõplik otsus siiski peakohtuniku teha, mis tähendab, et subjektiivsus võib ikka mängu jääda.
  • Emotsioonide kadu: Osa fänne väidab, et VAR-i kasutamine vähendab spontaansust ja emotsioone, mis on jalgpalli loomulik osa.

VAR-i tulevik

VAR on jalgpallis suhteliselt uus ja tehnoloogia areneb pidevalt. Tõenäoliselt näeme tulevikus veelgi täpsemaid ja efektiivsemaid süsteeme, mis aitavad jalgpalli veelgi õiglasemaks ja põnevamaks muuta.

Samuti võib oodata, et kohtunike ja VAR-i koostöö muutub sujuvamaks ja kiiremaks, vähendades mängu katkestusi ja suurendades tehnoloogia usaldusväärsust.

Peale selle VAR tehnoloogias ei kasutata ainult videopilti, vaid palli sees on kiip, millega saab ülitäpselt mõõta, kas pall sai näiteks teatud hetkel tabamuse ja nii määrata, kas oli mängijaga kontakt või mitte – näiteks käemängu olukorrad.

Päriselus tavasilmaga neid olukordi ei suudakski tuvastada, aga VAR-i pidevat tehnoloogiga, mida kombineeritakse koos AI-ga, muutub olukord järjest täpsemaks ja inimlikud vead kohtunikuvead mängust kaovad.

Kokkuvõte

VAR ehk Video Assistance Referee ehk videokohtunik, on muutnud jalgpalli maailmas mängu otsuste tegemise protsessi.

See on kaasa toonud suurema täpsuse ja õiguse, kuid samas ka väljakutseid mängu voolu ja emotsioonide osas.

Kui tehnoloogia areneb ja kohtunikud harjuvad sellega paremini, võib VAR saada veelgi olulisemaks osaks jalgpalli tulevikus.

Seega, kui küsid endalt, “Mis on VAR?”, saad vastuse, et see on kaasaegne tehnoloogia, mis aitab jalgpallikohtunikel teha õiglasemaid ja täpsemaid otsuseid, muutes mängu kõigi jaoks paremaks, samas rohkem masinlikumaks.

You may also like...